Yalova Valiliği, hayvan barınağında can çekişen köpek görüntüleriyle ilgili şikayetleri değerlendirerek, belediyeye 59 bin 148 liralık idari para cezası kesti.

Yalova’da hayvanseverler, Yalova Belediyesi Hayvan Barınağında köpeklerin öldürüldüğünü iddia etti. Duruma tepki gösteren hayvanseverler, Yalova Belediyesini, hizmet binasının önünde toplanarak protesto etti. Hayvanseverler daha sonra Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman ile bir araya geldi. Başkan Salman ise Yalova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Erkut Ferhatoğlu’nu açığa aldı. Hayvansever dernekleri, savcılığa suç duyurusunda da bulundu.

59 bin 148 TL’lik ceza

Yalova Valiliği de, söz konusu konuyla ilgili şikayetleri değerlendirerek, soruşturma başlattı. Bu çerçevede, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi, köpeklerin telef edilmesi ve işkence yapılması nedeniyle belediyeye 59 bin 148 liralık idari para cezasın kesti. Yetkililer, konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova İl Şube Müdürlüğünce, 15.06.2017 tarihinde şikayet dilekçesi ile gelen video görüntüleri incelenmiştir. Yalova Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde meydana gelen olumsuzluklar ile ilgili Yalova Belediye Başkanlığına, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6’ncı maddesi olan hayvanların öldürülmesi ve 14’ncü maddesinin a bendine istinaden ölü ve canlı hayvanlara zalimce işkence yapılmasından dolayı toplamda 59 bin 148 TL idari para cezası kesilmiştir” dedi.

Diğer yandan Yalova Valiliği, konuyla ilgili soruşturma sürecinin de devam ettiğini bildirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Su ve Çevre Ödülleri’nde ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülü Yalova'ya