Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın

İstanbul Zeytinburnu’nda Belediye Başkanı’nın trafik duyarlılığı, tüm ilçeye örnek oldu. Trafik sorununu çözmek amacıyla ZEYBİS Projesi’ni başlatan ve makam aracı olarak bisiklet kullanan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçede bisiklete olan ilgiyi artırdı.

Trafik, çevre ve sağlık sorunlarını azaltmak için başlatılan ZEYBİS Projesi’ne destek vermek amacıyla ilçede 100 gündür makam aracı olarak bisiklet kullanan Murat Aydın, yaklaşık bin kilometre yol katetti. Projeyle ilgili farkındalık oluşturmak ve diğer sürücülerin bisikletlilerin farkına varması için de her perşembe yüzlerce vatandaşın katılımıyla 10 kilometrelik bisiklet turları düzenleniyor. 7’den 70’e herkesin aynı anda pedal çevirdiği 10 kilometrelik turda, uzun bir konvoy oluşturan vatandaşlar, Zeytinburnu’nun sokak ve caddelerini turluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararıyla araç ve bisikletlerin ortak yolu kullanmaya başladığı ilçede artık neredeyse tamamen bisiklet kullanan Aydın, bisiklet kullanımının İstanbul’un tüm ilçelerinde yaygınlaşmasını hedefliyor. Aydın, projeyle ilgili soruları yanıtlayarak, “Sağlıklı yaşam kolay ulaşım” sloganıyla yaklaşık 100 gün önce projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Gençlik yıllarında İstanbul’da daha fazla bisiklet kullanıldığını aktaran Aydın, “Çünkü otomobile ulaşmak çok zordu. Batı’daki insanlar zenginleştikçe bisiklete yöneldi, biz de imkanlar arttıkça bisikletten koptuk. Bunun beraberinde çevre kirliliği, bireysel sağlık ve trafik problemleri ortaya çıktı. Bunlara çözüm bulmak adına günlük yaşam içerisine ulaşım aracı olarak bisikleti dahil edebilirsek çok önemli bir iş yapmış olacağımızı düşündük” diye konuştu.

Facebook Yorumları