Çevre kirliliği doğayı, dolayısıyla yaşamı tehdit eden en büyük sorunlardan biri haline geldi. Özellikle çok uzun yıllar boyunca doğada yok olmayan atıklar, dünyamızı çeşitli etkileriyle tehdit ediyor. Plastik, cam, metal ve kağıt gibi atıkların geri dönüşüm yoluyla geri kazandırılması, son yıllarda hem önemli bir kazanç kapısı, hem de çevre kirliğinin etkilerini en aza indirme konusunda da umut oldu.

Ülkemizde yerel yönetimler de, çevre bilincini geliştirmek ve geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için çok önemli çalışmalara imza atıyorlar. Bu bilinç doğrultusunda hayata geçen Türkiye’nin ilk Geri Dönüşüm Sokağı, Van’ın İpekyolu Belediyesi’nce açıldı. Geri Dönüşüm Sokağı’nda yer alan herşey, çöp konteynırlarından ve geri dönüşüm depolama alanlarından toplanan atıkların yeniden değerlendirilmesi sonucunda meydana geldi.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN ATIK MİKTARI 1 YILDA 15 KAT ARTTI

“Geri dönüşüm”e büyük bir önem veren İpekyolu Belediyesi, 2016 yılında günde 1 ton çöpü geri dönüşüme kazandırırken, bu rakam 2017 yılında 15 tona çıkartıldı. 2018 için belirlenen hedefse günde 30 ton.

Geri Dönüşüm sokağı’nda kullanılamayan lastikler koltuklara, variller sandalyelere, çöp kutuları kitaplığa, pet şişeler ise saksılara dönüşmüş durumda. Çöpe atılan tencere ve tavaları da duvar saati olarak kullanılıyor. Toplanan binlerce renk renk plastik kapaklarla yapılan ünlü ressamların tabloları sokağın duvarlarını süslüyor. Osman Ahmet Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’, Vermeer’in ‘İnci Küpeli Kız’ ve Leonardo Da Vinci’nin ‘Mona Lisa’, Salvador Dali’nin ‘Belleğin Azmi’ tabloları, belediye çalışanları ve ressamların 1 aylık çalışması sonucu yapılmış.

Ayrıca ziyaretçileri bilinçlendirmek ve geri dönüşüme teşvik etmek için, sokağa kağıt, cam, metal, plastik ve pillerin bırakılabileceği geri dönüşüm kutuları da yerleştirilmiş. İpekyolu Belediyesi, soğuk havanın iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu günlerde sokakta yaşayan dostlarımızı da unutmamış ve atık varillerin bazılarını yuva olarak yeniden kullanılabilir duruma getirmiş.

GÖREVİMİZ SADECE ÇÖPLERİ TOPLAMAK DEĞİL

İpekyolu Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk

İpekyolu Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Türkiye’de bir ilk olan Geri Dönüşüm Sokağı ile bir çevre bilinci oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirterek, belediyelerin görevinin sadece çöp toplamak değil, toplanan çöpü geri dönüştürmek de olduğunu vurguladı. İpekyolu Belediyesi’nin aynı zamanda yılda 12 ton atık yağ, 400 kg atık pil toplayıp geri dönüştürdüğünü söyleyen Öztürk 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği göz önüne alındığında konunun öneminin daha iyi anlaşılabileceğinin altını çizdi.

yerel

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz