Özel Kalem

Bursa Yıldırım Belediyesi, miniklerden yetişkinlere her alanda çeşitli eğitimler sağlamaya devam ediyor. Özellikle kurumlar arası işbirliğiyle meslek edindirme ve girişimciliğin artırılmasıyla ekonomiye katkı sağlanıyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) ile ortak eğitimler

Girişimcilerin desteklenmesi ve başarılı işletmelerin yaygınlaştırılması amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) ile ortak eğitimler düzeniyor. Bu eğitimlerle katılımcılara yeni iş olanakları sağlıyor.

Eğitimler bire bir uzmanlar tarafından veriliyor

Kapsanan konular şöyle sıralanıyor: Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, sorumlu girişimcilik kavramı ve tecrübe paylaşımı, işletme kavramı, işletme fonksiyonları, işletme türleri, işletme kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluklar, pazar araştırması, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan ve iş modeli ile iş planına yönelik atölye çalışmaları.

Bugüne kadar uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan 523 girişimci adayı sertifikalarını aldı. Sertifika almaya hak kazananlar, projelerinin uygun görülmesi durumunda KOSGEB hibelerinden faydalandı. Girişimci adaylarına 50 bin liraya kadar hibe desteği sağlandı.

Yıldırım Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi

Yanı sıra 2016 yılında Yıldırım Belediyesi girişimiyle kurulan Yıldırım Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi de Yıldırımlı kadınların ekonomik hayata katılımına ve istihdamına destek vermeye devam ediyor.

Son olarak İŞKUR İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılan işbirliği sayesinde;

Ev Mefruşatı Branşı 312 Saatlik Çeyiz Ürünleri Hazırlama Modülü kapsamında, 16 Kursiyer, İŞKUR’un günlük 25 lira yevmiye desteğiyle
45 günlük eğitimi tamamladı.

Eğitim, Yıldırım Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Yıl-Mek kursları ve Yıldırım Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi’nin faaliyetlerini yürüttüğü Namazgah Kurs Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kursiyerlerin sertifikaları 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü Programında verildi.

Yıl-Mek – Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları

Yıl-Mek 47 farklı branşta ücretsiz kurs imkanı sağlıyor. Bu amaçla 16 farklı kurs merkezi ile Yıldırım genelinde hizmet veriyor.

Kurslar zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olan herkese kültür, sanat ve meslek edindirme eğitimleri veriyor. Kendini geliştirmek ve yeni bir meslek edinmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsatlar bulunuyor.

Maddi imkanı olmayanlara okul öncesi eğitim

Yıldırım Belediyesi tarafından sağlanan imkanlar sadece Yıl-Mek ile sınırlı değil. Ayrıca ilçede yaşayan ve maddi zorluk çeken ailelerin 4-5-6 yaşındaki çocuklarına ücretsiz okul öncesi eğitim veriliyor.

Facebook Yorumları