AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, basın açıklaması yaptı. İstanbul’da gerçekleşen basın açıklamasında sandıklarda yaşanan usulsüzlüğe değindi.

Yavuz, verilerle ilgili şu açıklamalarda bulunarak konuşmasına başladı: “Sandıkta bir başkan kamu görevlisi kura ile belirleniyor. Sandık en son kapatıldığı esnada sayıma geçiliyor. İlk iş olarak pusulalar sayılırken iki üye sayım döküm cetveline okunanları işliyor.” Önemli olduğu için konuya giriş cümlelerini bu şekilde seçtiğini dile getiren Yavuz daha sonrasında evrak okumalarına da kendince açıklamalarda bulundu.

“O iki kişinin işlediği sayım döküm evrakının arasında bir çelişki olursa okuyan sandık kurulu başkanı 3. bir okuma yapılıyor. 3. bir evrak düzenleniyor. Bu sonuç olarak kabul ediliyor. Sonrada bu veriler sandık tutanağına aktarılıyor. Seçim kuruluna torbalar teslim ediliyor. Veriler oradaki görevliler tarafından giriyor daha sonra birleştirme tutanakları hazırlanıyor ve bütün bunlar yapılırken partilerin müşaitleri temsilcileri orada bulunma hakkına sahip sonra şikayet ve itiraz süreçleri işliyor.” şeklinde konuştu. 

“İlginç verilerle karşılaştık”

İncelemeler yapıldığında çok ilginç verilerle karşı karşıya kaldıkları inı ifade eden Yavuz, “Biz baştan beri diyoruz ki İstanbul’da durum hiç anlatıldığı gibi ve görüldüğü gibi değil. Bu iddiayı yaparken verilerimize güveniyorduk. Bu çelişkiyi görünce ben de İstanbul’a intikal ettim. İstanbul İl Başkanımız başta olmak üzere teşkilat mensubu arkadaşlarımız hemen sürece ilişkin hazırlıklarını yapmaya başladılar. Daha ilk incelemede gerçekten çok ilginç verilerle karşılaştık.” diye konuştu.

“Ululsüzlükler var”

İncelemeye başladıkları andan beri çok büyük hataların ve usulsüzlüklerin olduğunu dile getiren Yavuz, “İlçe Seçim kurullarından başlamak üzere gerektiğini İl Seçim Kuruluna gerektiğinde Yüksek Seçim Kuruluna iletmek üzere itirazlarımızı yapalım istedik ve bu doğrultuda maddi hataları belirledikçe düzeltme yoluna gittik. Bugün 15’ten önce İstanbul’daki büyükşehir oylarının yeniden sayılmasına ilişkin dilekçemizi seçim kurullarına verdik. İkinci bir dilekçemiz vardı o da geçersiz oyların sayılması.” açıklamalarında bulundu.

İnceleyin:  KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ’NİN LOGOSU BELİRLENDİ

“Gerçek ne ise ortaya çıksın”

Rakamlara güvendiğini, ve böyle bir iddialarının olduğunun altını çizen Yavuz, gerçeğin açığa çıkmasını istediğini dile getirdi. “ 7 bin 646 oy var bizim aleyhimize kayda geçilmiş. Biz diyoruz ki partilere mesele bu kadar açık gelin hep birlikte bu süreci yürütelim gerçek ne ise ortaya çıksın. Biz verilerimize güveniyoruz sizin de veri noktasında bir endişeniz yoksa sonuçta ne çıkarsa kesinleşen sonucu hepimiz kabul ederiz. Gelen bu süreçleri hep birlikte işletelim yasa çerçevesinde seçim kurulları kabul ederse kamerayla vatandaşıma kadar izletsin bizim bir problemimiz yok. Çünkü biz gerçek neyse ortaya çıksın istiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Facebook Yorumları