Ana SayfaGündemAtık yağlar sokak hayvanlarını doyurdu

Atık yağlar sokak hayvanlarını doyurdu

Denizli’nin Pamukkale Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje sayesinde atık yağlar sokak hayvanlarını doyuruyor. Proje çerçevesinde 3 litre atık yağ getirene 100 gram kedi ya da köpek maması veriliyor.

Pamukkale Belediyesince, hem atık yağların doğaya atılmasını engellemek hem de sokak hayvanlarının karnını doyurması amacıyla başlatılan proje başarıyla sürüyor. Proje çerçevesinde, 3 litre atık yağ getirene, 100 gram kedi ya da köpek maması veriliyor. Mamalar ise, sokak hayvanlarının karnını doyuruyor. Proje sayesinde son 4 yılda 41 bin litre atık yağ toplandı.

Pamukkale Belediyesinin proje sayesinde son 4 yılda 41 bin litre atık yağ toplandı.

“Doğaya verilen zararın önüne geçildi”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, proje ile atık yağların doğaya vereceği zararların önüne geçip, sosyal içerikli bir başka çalışmayı da beraberinde yürüttüklerini vurguladı.

“1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor”

Gürlesin, 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletme potansiyelinin olduğuna dikkat çekerek, “41 bin litre yağın doğaya salınmasını önlemek demek, 41 milyar litre suyun temiz kalmasına katkı sağlamak demek. Ayrıca projenin sosyal yanı da var. Hem çevre hem de sokak hayvanları adına duyarlılığı ve farkındalığı arttıran bir çalışma. Sadece hayvan maması değil, 5 litre yağa 3 TL, 2 litre yağa ise 1 TL ödüyoruz. 5 litre yağa 750 mililitre sıvı deterjan hediye ediyoruz. Sokak hayvanları için ise her 3 litre yağa 100 gram mama veriyoruz. Tüm bunlar belki sembolik hediyeler ama bu güne kadar rekor seviyede yağın toplanmasını sağlamamıza vesile oldu” dedi.

Başkan Gürlesin ayrıca atık yağların toplanması için bir de Alo Atık hattı kurduklarını özlerine ekledi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler