Balıkesir’in aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da bulunduğu 13 belediye başkanı, Kazdağları zirvesine tırmanarak, Türkmenleri ziyaret etti.

Fatih Sultan Mehmet tarafından Kazdağları’nın sahibi ilan edilen Tahtacı Türkmenleri, yüzyıllardır her yıl ağustos döneminde 10 gün boyunca Kazdağları’nda konaklamayı sürdürüyor. Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve 12 ilçe belediye başkanı da, 5 asırdır geleneklerini yaşatarak her yıl bin 726 rakımlı Kazdağları zirvelerine çıkan Türkmenler’e konuk oldu.

Kazdağları’nın Edremit İlçesi’ne bağlı Sarıkız Tepesi bölgesinde Tahtacı Türkmenleri ile biraraya gelen belediye başkanları, Milli Park alan kılavuzları tarafından bilgilendirildi. Heyet, Türkmenler’in gelenekleri gereği önemsediği Sarıkız Türbesi’ni gezdi ve vatandaşlarla vakit geçirdi. Ziyaretten memnuniyet duyan Türkmenler de başkanlara ikramlarda bulunup teşekkür etti.

Her gün yaklaşık bin yerli ve yabancı turistin çıktığı zirvenin ziyaretçileri de karşılarında belediye başkanlarını görünce şaşırarak hatıra fotoğrafları çektirdi. Bu arada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, zirvede bulunan Türk Bayrağı ve gönderini yenileyerek, Milli Parklar Müdürlüğü’ne hediye etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Güzel Sanatlar öğrencileri dokundu, Karesi'de sokaklar renklendi