Ana SayfaTurizmSarımsaklı Plajları Mavi Bayrak aldı

Sarımsaklı Plajları Mavi Bayrak aldı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan ve dünyaca ünlü olan Sarımsaklı Plajları, bir yıl aradan sonra yeniden Mavi Bayrak aldı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda deniz suyunun temizliği, donanım ve hizmetler, çevre yönetimi ve çevre eğitimi konularında Mavi Bayrak kriterlerine Sarıksaklı Plajları’nın da uyduğu belirlendi. Şartları yerine getiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sarımsaklı Plajları, bir yıl sonra yeniden Mavi Bayrak aldı.

Törenle asıldı

Mavi Bayrak’ın, Sarımsaklı Halk Plajı’na çekilmesi için tören düzenlendi. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AK Parti İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

22 Mavi Bayrak noktası var

TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş Türkiye’de turizm alanında en önemli etiketlerden birinin Mavi Bayrak olduğunu vurguladı. Karataş, 1993 yılından bu yana Türkiye’de Mavi Bayrak ile ilgili çalışmaları TÜRÇEV’in yürüttüğünü hatırlattı. Karataş, “Balıkesir genelinde 22 adet Mavi Bayrak noktası var. Ayvalık’ta ise 9 mavi bayrak bulunuyor. Bizim için en önemli aşama ise mavi bayrak çalışmalarımıza Büyükşehir Belediyesinin de dahil olmasıdır. Biz 2 yıldan bu yana Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışmaların ardından bundan sonraki hedefimiz Balıkesir geneliyle ve Ayvalık’ta mavi bayrak sayısını arttırmaktır” dedi.

“Turizm deyince akla Ayvalık gelir”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise, Balıkesir’de turizm denildiğinde akla Ayvalık’ın geldiğini vurguladı. Uğur, “Turizmden hak ettiğimiz geliri elde edebilmemiz için çevremizin ve denizimizin temiz olması gerekir. Biz de; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki, plajların disiplinli, kurallı, kaideli düzenlemeler yapalım vatandaşlarımızda bu kriterlere uysun ve çevremizi temiz tutalım. Ayvalık bizim için çok önemli. Ayvalık, dünya markası bir ilçemiz. Biz Ayvalık’ı hak ettiği noktaya getirebilmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Ayvalık’ın yıllardır hayali olan köprüyü hizmete soktuk. Bunun yanı sıra da ilçede yaşanılan susuzluğun önüne geçmek için çalışmalarımızı tamamladık. Mesela bundan sonra Sarımsaklı susuzluk çekmeyecektir” dedi.
Sarımsaklı Plajları’na Mavi Bayrak’ı kazandırırken, cankurtaran başta olmak üzere bir çok hizmetin de yapıldığını belirten Ahmet Edip Uğur, “Geçen yıl bu bayrağı Sarımsaklı Plajları’na eksiklikleri nedeniyle alamamıştık. Ama bu yıl tüm şartları yerine getirerek bayrağımızı aldık. Ayvalık’ımıza hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TÜRÇEV Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Mavi Bayrak ile ilgili belgeleri Ahmet Edip Uğur’a teslim etti.Daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve törende bulunanlar huzurunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Mavi Bayrak’ı Sarımsaklı Halk Plajı’nın gönderine çekti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler