Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Karacabey Longozu, hayata geçirilecek proje ile doğa turizmine yeni bir soluk getirecek.

Bursa’nın Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile beraber hazırladıkları “Karacabey Longozu Projesi” üzerinde istişarelerde bulundu. Proje ile longozun küçük bir kısmı doğaya uyumlu bir şekilde turizme açılacak. Geri kalan kısmı ise doğaya bırakılacak. Proje içerisinde orman içi araç trafiğinin, mangal ve kontrolsüz gezilerinde önüne geçilmiş olacak. Karacabey Belediyesi tarafından hazırlanan ve ziyaretçi girişinin kontrol altına alınmasını öngören proje ile başta bölge halkı olmak üzere, Yeniköy ve ülke doğa turizmine yeni bir soluk getirilmesi hedefleniyor.

“Doğal yapısının korunması önceliğimiz”

Projenin detaylarını yerinde görüşmek için böyle bir toplantıya ihtiyaç duyduklarını belirten Başkan Ali Özkan, “Longozu turizme kazandırmak isterken, doğal yapısının korunması önceliğimiz. Projenin genel mantığına baktığımızda zaten, ‘Ormanın küçük bir kısmını kontrollü ve doğaya uygun bir şekilde turizme kazandırıp, geriye kalan büyük bölümünü ise doğaya bırakmak’ olduğunu görebilirsiniz. Ve bunu yaparken, bölge halkını da işin içine katarak, ormanı sahiplenmelerini artırmaktan yanayız. Nasıl ki longoz bugünlere kadar doğal dokusu bozulmadan korunduysa, longozu bu proje ile aynı kişilerle daha güvenli bir geleceğe emanet edeceğiz” dedi.

Özkan, yapılan farkındalık çalışmaları ile ülkenin hatta dünya ülkelerinin dikkatlerini çekmeyi başardıklarını belirtti. Özkan, artık gelen insanların bu ormanları bilinçli bir şekilde dolaşması gerektiğini ve bu insan hareketinin, mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kontrolsüz girişlere kapatılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri ile yapılan teknik görüşmede, ormanın statüleri ve yapılmak istenenlerin uyumluluğu masaya yatırılırken, projenin detayları da yerinde gözlemlendi. Gerçekleştirilen proje kapsamında, longozun Yeniköy’deki giriş kısmında yapılacak otoparkla araçlar orman içerisine alınmayacak. Karacabey Longozuna gelen ziyaretçiler bu noktada bisiklet, fayton gibi araçlarla orman içerisindeki belirlenen merkez noktaya taşınacak. Bu merkez noktada kontrollü bir yürüyüş parkuru, ikinci bir kuş gözlem kulesi, ziyaretçilerin longozlar hakkında fikir sahibi olabileceği bir danışma merkezi, bölgede üretilen köylü ürünleri için ahşap tezgahlar, at binme parkuru ve serbeste dinlenme bölgesi olacak.

İnceleyin:  EMITT 2019’da en başarılı tanıtım ödülü Fethiye’nin!

“Geleceği güvence altında”

Başkan Ali Özkan, proje ile hedeflenenin ise öncelikle insanların kontrolsüz ve rastgele dolaşımlarını engellemek olduğunu ifade etti. Özkan, orman içerisindeki kaçakçılık faaliyetlerinin bu hareketlilik ile durma noktasına geleceğini bildirdi. Özkan, artan ilgiyle birlikte, bölgedeki kaçak avcılık ve ormancılık faaliyetlerinin daha da azaldığının altını çizdi. Özkan, “Dış tehditler için artık oluşturulan kamuoyu ile ormanımızın geleceği güvence altında” diye konuştu.

Profesyoneller için alternatif parkur

Proje içinde yer alan ikinci bölümde ise girişler halka kapalı tutulacak. Sadece araştırmacılar, akademisyenler, öğrenciler ve profesyonel çekimler için’izin’ karşılığı diğer alana girilebilecek. Böylece daha hassas olan ikinci parkurda, yaban hayatının etkilenmesi de en aza indirilmiş olacak.Yapılan istişare toplantısında, Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu’nun kamera sistemi ile ormandaki avcılık, biokaçakçılık gibi faaliyetlerinde engellenebileceği önerisi gündeme geldi.

Facebook Yorumları