Kentin göbeğinde mısır ektiler 1
Kentin göbeğinde mısır ektiler 1

Mezitli Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Kent İçi Tarım’ projesi kapsamında; vatandaşlar kentin göbeğinde, yükselen binalar arasındaki arsaya mısır ektiler. Etkinlikte binlerce tohum toprakla buluştu.

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin başlattığı Kent İçi Tarım projesi kapsamında; Solinova Üretici Kadın Kooperatifi işbirliğiyle, ilçenin en işlek noktalarından birinde bulunan bir arsaya mısır ekimi yapıldı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, etrafı apartmanlarla çevrili arsada mısır tohumlarını toprakla buluşturdu.

Kentin göbeğinde mısır ektiler 4
Kentin göbeğinde mısır ektiler 4

Kentin göbeğinde yükselen binalar arasında tarım

Mezitli Belediyesi ve Solinova Üretici Kadın Kooperatifinin işbirliğinde kent içi tarım hamlesi başlatıldı. Hayırsever bir işadamı, Fatih Mahallesi Mezitli Belediyesi Sanatevi yanında bulunan arsasının bu ortak projede kullanılmasını sağladı. Kentin merkezinde, yükselen binalar arasında bulunan arsaya düzenlenen etkinlikle mısır ekimi gerçekleştirildi. Mezitli halkının da büyük ilgi gösterdiği etkinliğe, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra, Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken ve müdürlük personeli, Solinova Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör, kooperatif üyeleri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve belediye çalışanları katıldı.

Kentin göbeğinde mısır ektiler 3
Kentin göbeğinde mısır ektiler 3

“Toplumunun iki önemli sorunundan birisi tarım”

 

Kooperatif dayanışmasının Mezitli Belediyesinin desteğiyle başka bir anlama taşındığını söyleyen Solinova Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör, “Kentsel tarım uygulamalarını başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günümüz toplumunun iki önemli sorunundan birisi tarımdır. Kent tarımı ile bu kentin insanına gıda sunumuna destek olmak istiyoruz. Bunu bölgede yaşayan insanlarımızla birlikte yaparak gerçek bir dayanışma örneği sergilemek istiyoruz. Başta yaşadığımız bulaşıcı hastalıklar dahil olmak üzere bizi kurtaracak tek şey dayanışmadır. Bu işi kadın merkezli yaparak, kadının sosyal ve ekonomik güçlenmesine de katkı sunacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Kentin göbeğinde mısır ektiler 2
Kentin göbeğinde mısır ektiler 2

“Virüs, gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkardı”

 

Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken ise, koronavirüs sürecinde insanların konfeksiyon mağazalarına değil, gıda satan işletmelere sarıldığına dikkat çekerek, Bu durum da gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin söylediği ‘Boş araziler tarımda kullanılsın’ açıklaması sonrası bu tür bir hamle başladı. Çok değerli ama boş duran arazilerin sahiplerini ikna ederek değerlendirmeye başladı” diye konuştu.

İnceleyin:  Yukarıyayla mahallelileri belediye değişikliği için sandık başında

“Kent İçi Tarım’ uygulamasını başlattık”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, kentte yaşayan insanları tarımsal üretimin içerisine katmak ve atıl şekilde duran boş arazileri tarımsal üretimde kullanmak amacıyla hayata geçirdikleri ‘Kent İçi Tarım’ uygulamasını başlattıklarını söyledi. Kent planlamaları yaparken, kentsel tarımı da düşündüklerini vurgulayan Tarhan, “Biz de kentin merkezinde değerli arazisi olan bir vatandaşımızı ikna ederek buraların tarımsal üretimde kullanılmasını sağladık. Kendisine teşekkür ederiz. Kooperatifimizin yanı sıra çevrede yaşayan vatandaşlarımızı da bu üretimin içerisine kattık. Bugün aramızda belediye meclis üyelerimiz, kooperatif üyelerimiz, belediye çalışanlarımız, mahalle muhtarlarımız var. Ama en önemlisi her zaman arkamızda duran halkımız var” ifadelerini kullandı.

Kentin göbeğinde mısır ektiler 3 1
Kentin göbeğinde mısır ektiler 3 1

“Kentte yaşayanları üretime dahil ediyoruz”

 

Gerek kent planlaması gerekse diğer belediye hizmetlerinde sağlıklı kent oluşturulmasının hedeflenmesi gerektiğinin altını çizen Tarhan, “Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan Mezitli Belediyesi, Dünya Sağlıklı Kentler Birliği üyeliğinin son aşamasında. Sağlıklı bir kent için tüm vatandaşları sağlıklı beslenmeye ve onun en birinci koşulu da tarımsal üretimi desteklemeye çağırıyoruz. Kentte yaşayanları üretime dahil ederek, paylaşım duygularını geliştirmeliyiz. Korona virüs dönemi daha sağlıklı, güvenilir gıdaya erişim yönünde talebi arttıracaktır. Bundan böyle geçici olarak, inşaat yapılana kadar imarlı arsaları olan ve izin veren herkesin boş parselini sebze ekimi yapmak için kullanacağız. Kadın kooperatifinin doğrudan işletmesi yanında; isteyen herkese hobi bahçelerimizden daha büyük alanlarda üretim konusunda destek verme uygulamasını da başlatacağız. Öğrencilerden emeklilere, engellilere kadar herkesin üretimden hasada kadar çalışmalarımıza katılımını bekliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Tarhan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu katılımcılar, yüzlerinde maskeleriyle arsaya mısır tohumu ekti.

Facebook Yorumları