Yüksek Seçim Kurulunca aday olamayacağına karar verilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti Mersin Adayının Ayfer Yılmaz olacağını açıkladı. Kocamaz, Yılmaz’ı desteklediğini de vurguladı.

Yüksek Seçim Kurulunca aday olamayacağına karar verilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti Mersin Adayının Ayfer Yılmaz olacağını açıkladı. Kocamaz, Yılmaz’ı desteklediğini de vurguladı.

YSK tarafından aday olamayacağına karar verilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, adaylık süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kocamaz, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yaptığı açıklamada, başvurunun yapılmadığı gün Tarsus ilçesine 2 kez gitmek zorunda kaldığını belirtti. Saat 17.00’a 5 kala kendilerine dosyanın verilmediğiyle ilgili bir haber geldiğini anlatan Kocamaz, “Ben hemen genel merkezi aradım, tabii biraz hiddetlendim. Bunun üzerine 17.05’de Sayın Meral Akşener İYİ Parti il yönetimini görevden alıyor. Görevden alınan il yönetimi yetkisiz hale geliyor. 17.10’da da ben İYİ Parti’den istifa ettim. Buna rağmen yetkisiz olduklarını bile bile sırf adaylığımızı engellemek düşüncesiyle 16 dakika sonra 17.26’da o dosya seçim kuruluna ulaştırılıyor” dedi.

“Fotokopilerin hiçbir geçerliliği yok”

İlk aradığında başvuru için Ankara’ya gönderdikleri incelendikten sonra gönderilen evrakların içerisinde kendisiyle ilgili evrakların çıkarıldığını aktaran Kocamaz, “İYİ Parti il merkezinde o evraklar halen yok. Ben hemen arkadaşlarımı arıyorum, bu evrakların bir nüshası bizde vardı onları ulaştırın diyorum. Seçim kuruluna 17.26’da verilen evraklarda bunlar ve fotokopi. Aslında o fotokopilerin de hiçbir geçerliliği de yok. Tabii kumpas öylesine planlanmış ki o evrakları veren arkadaş kendisini kurtarmak için o evraka kendi imzasını da atmıyor. Dolayısıyla hukuk karşısında kamera kayıtları incelenmese o evrakların kim tarafından verildiğini bile tespit edemezsiniz” diye konuştu.

“17.00’dan sonra evrakları alınması yasal değil”

Kocamaz, seçim kurulunun 17.00’dan sonra evrakları almasının yasal olmadığın savundu. Kocamaz, şunları söyledi: Almaması lazım. 17.26’da geçerli olmayacak o evrakı seçim kurulu acaba neden aldı? Arkasından biz Ankara’ya gittik görüşmeler yaptık ve Demokrat Parti’den aday olmaya karar verdik. Yasal çerçeve içerisinde başvurumuzu yaptık. Bu başvurumuzu da birileri itiraz ederlerse bilin ki bu kumpasın içerisinde onlar var dedik.”

İnceleyin:  Sadece bir kentte 14 bin kişiye maske cezası kesildi

“Alınan karar kendi içinde çelişkili”

İl Seçim Kurulunun itirazları kabul ettiğini anlatan Kocamaz, şunları kaydetti: “Alınan karar kendi içinde çelişkili. Bir tarafta diyor ki ‘Dosyanın geç verilmesi nedeniyle İYİ Parti’den aday olamayan Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti’den aday olduğu için Demokrat Parti’den adaylığı yasaya aykırıdır’ diyerek engellemeye çalışıyor. Belgelerle YSK’ye itirazda bulunduk. Bizim dosyamızı veren şahıs görevden alınmış yetkisiz durumda, dosya imzasız. Dosyadaki evrakların tamamı fotokopi. Bu nasıl başvuru sayılır?”

İYİ Parti’nin adayı Ayfer Yılmaz

Bu nedenlerle kendi adaylıklarının bittiğini dile getiren Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu memlekette demokrasiye sahip çıkacak, ülkeyi bugün yaşanan Mersin odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyi atlatacak elbette yiğit, cesur, memleket, demokrasi sevdalıları vardır. Türkiye’nin çok yakından tanıdığı değerli bir devlet adamı, bu ülkeye hizmeti geçmiş, bu ülkede ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yapmış Sayın Ayfer Yılmaz bu işi sahiplenmiştir.”

Facebook Yorumları