Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Türkiye’de 16-17 ders var lisede. Eylül ayından itibaren 9. sınıflardan başlayarak bütün Türkiye’de bunun uluslararası standartlarına geçmek.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında gerçekleşen yemekli toplantıda Bakan Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Eylül ayından itibaren 9. sınıflardan başlayarak bütün Türkiye’de ders sayısının azaltılacağından, bunun uluslararası standartlarına uygun hale geçeceğinden bahsetti.

Tekirdağ’a ziyarete gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında yapılan yemekli toplantıda Bakan Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, Türkiye’nin de özel sertifikasyon sistemleri, özel laboratuvar alt yapısıyla kaliteli sistemlerini öne çıkarması gerektiğini ifade ederek, “O zaman bizim de oluşturduğumuz katma değer yükselir.” diye konuştu. 

“Yetişmeden geliyorlar demesini istemiyoruz”

Demokratik topluma giden yolun kendilerinden geçtiği dile getiren Ziya Selçuk, eğitim sistemi ile ilgili temel hedeflerden şu sözlerle bahsetti. “Demokratik topluma doğru yol almak bizim temel gayemiz. Çocuklarımızın da boşa kürek çekmesini istemiyoruz. Yıllarca soru çözüp de üniversiteye gittiklerinde en iyi üniversiteye gittiklerinde, o üniversitenin öğretim elemanlarının temel matematiği yapmakta sıkıntı çekiyor, yetişmeden geliyorlar demesini istemiyoruz.” ifadelerinde bulundu. 

“Türkiye’de 17, ABD’de 6”

Türkiye’deki ders sayısının çok fazla olduğuna değinen Ziya Selçuk, Türkiye’nin eğitim sisteminin zorluğuna dikkat çekti. “Orta öğretimde Türkiye’de 16-17 ders var lisede. Japonya’da, Kanada’da, İngiltere’de, Yeni Zelanda’da, ABD’de lisede 5-6 ders var. Neden bizde bu kadar çok ders var, onlarda az olduğu halde onlar bizden daha başarılı. Çünkü belli bir alanda derinleşiyor bu çocuklar. Belli bir alanda özelleşiyor ve sevdiği alana yoğunlaşıyor. Küçük küçük çukurlar kazmıyor, çocuk kuyu kazıyor, kuyu kazarsa suyu bulacağını biliyor ama çukur kazarsa suyu bulamayacağını biliyor. Peki ne yapacağız?” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Her şeyi yapmaya hazırız”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sürekli değişen sistemin de yanlış olduğunun altını çizdi. Ziya değişen sistemin aniden olmaması gerektiğini oyun örneğini üzerinden şu cümlelerle açıkladı: “Çözümümüz hemen Eylül ayından itibaren 9. sınıflardan başlayarak bütün Türkiye’de bunun uluslararası standartlarına geçmek. Bunun hazırlıkları bitti. Bir eksiğimiz gediğimiz yok, Eylül’den itibaren her şeyi yapmaya hazırız. Ama bunu bütün Türkiye’ye aniden yapmayacağız. Çocuk bir kuralla başladıysa, liseyi o kuralla bitirecek. Yani oyunun ortasında kural değişmeyecek. Bizim muhakkak suretle çocuğun sükunetini, anne babanın sakinliğini, sistemin dinginliğini korumamız lazım”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Meral Akşener’den İYİ Parti Adayı Mehmet Tosun'a destek