Bursa’nın Mudanya Belediyesi, ilçede belediyeye ait arazi ve parklardaki ağaçlarda yetişen zeytinlerden elde ettiği zeytinyağını, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz

Son yıllarda özellikle Zeytin Dalı Projesi ile sosyal belediyecilik alanında örnek uygulamalara imza atan Mudanya Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Mudanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi ekipleri tarafından belediyeye ait zeytinlikler ve parklarda yer alan ağaçlardan toplanan zeytinler, işlenmek üzere zeytinyağı üretim tesislerine gönderildi. Üretilen zeytinyağı, Zeytin Dalı ekibi tarafından Mudanya’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaya başlandı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Toprakta kendi kendine yetişen, Mudanya’nın simgesi zeytinlerimiz ziyan olmasın dedik. Ve topladığımız mahsulleri halkımızla, Mudanyalılarl’a paylaşalım istedik. Bu toprağın ürünlerini bu toprağın sahipleriyle paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bir karış toprağı imara açmadık”

Türkyılmaz, Mudanya’da göreve geldikleri günden bu yana bir karış toprağı imara açmadıklarını vurguladı. Başkan Türkyılmaz, kentin tarımsal değerlerini de koruduklarını dile getirdi. Türkyılmaz, Mudanya’nın üç karası adını verdikleri Tirilye tipi siyah zeytin, siyah incir ve kara üzümün önemli bir tarımsal değer olduğunu belirtti. Başkan Türkyılmaz, tarım ürünlerinin tanıtılması ve geliştirilmesine katkı sağlamanın yanı sıra toprağın bereketini halkla paylaşmak istediklerini söyledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Veren el ile alan eli buluşturan dernek; Hayat Ağacı Derneği