BODRUMDA KİMLİKSİZ SOKAK HAYVANI KALMAYACAK01 1

Bodrum’da sokak hayvanları çip yöntemiyle kayıt altına alınıyor. Böylece sokak hayvanlarına yapılan her türlü işlem ve hayvanların fiziksel özellikleri sisteme kaydediliyor. İlk etapta 10 bin hayvanın kimliklendirilmesi hedefleniyor.  

MUĞLA – Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, sokak hayvanlarını çip yöntemiyle kimliklendirmeye başladı. Barınakta işlemi biten hayvanlar takılan çip sayesinde sisteme kayıt oluyor. Bodrum Belediyesi, hayvanların sağlığına ve yaşam hakkına saygı göstererek beslenmesinden bakımına kadar her alanda imkanlarını seferber ediyor. Son olarak çip yöntemiyle sokak hayvanları kayıt altına alınmaya başlandı. Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokakta yaşayan canların daha iyi şartlarda muayenesi, bakımı ve acil müdahaleleri için kurulmuştu. Müdürlük bu kapsamda, çip uygulamasıyla, sokak hayvanlarına uygulanan her türlü işlem ve hayvanların fiziksel özelliklerini sisteme kayıt ediyor.

Sokak hayvanları çip ile kimliğe kavuşuyor

Belediye Torba Geçici Hayvan Barınağı’nda bakımı, tedavisi ve sahiplendirme işlemi tamamlanan kedi ve köpekler genellikle sırt bölgesinden deri altına yerleştirilen çip sonrasında birer kimlik numarasına sahip oluyor. Verilen bu kimlik numarası sayesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü veri tabanına kayıt olan canların dijital kaydı sağlanıyor.

Kimlik numarası ile her türlü bilgiye ulaşılabiliyor

Sisteme girilen kimlik numarası sonrasında hayvanın sahipli ise sahibinin adı ve iletişim bilgileri, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, yapılan muayene ve tahlil sonuçları ile aşı bilgilerine ulaşılabiliyor. İlk etapta 10 bin adet çip ile 10 adet çip okuma cihazı temin eden Veteriner İşleri Müdürlüğü, kısa zaman içinde Muğla Veteriner Odası ile gerçekleştireceği protokol sayesinde Yarımada genelindeki sahipli-sahipsiz bütün canların kimliklendirme işlemini gerçekleştirecek.

BODRUMDA KİMLİKSİZ SOKAK HAYVANI KALMAYACAK01 9

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bergama Belediyesi Bir Ayda 11 Ton Camı Geri Dönüşüme Kazandırdı