Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarihi “Urfa Evleri” ile ilgili restorasyon uygulamalarına devam ediyor. Belediye, tarihi evleri turizme kazandırıyor.

Şanlıurfa’daki tarihi “Urfa Evlerinin” korunmasına yönelik Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Mahallesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma ve Denetleme (KUDEM) ekipleri, Kurtuluş Mahallesi’nde Rahibeler Evi, Çetingil ve Erişmiş evlerinde restorasyon çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ediyor. Aslına uygun kesme Urfa taşıyla yeniden restorasyon çalışmaları yapılan tarihi Urfa Evleri ilk günkü görünümüne kavuşuyor.

“Tarihi değerlere sahip çıkıyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, tarih ve kültür şehri Şanlıurfa’nın değerlerini gün yüzüne çıkarmak için Büyükşehir olarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Çiftçi, sadece Şanlıurfa merkezinde değil tüm ilçelerindeki tarihi yapıları tekrardan özüne uygun bir şekilde restore etmek için çalıştıklarını söyledi. Çiftçi, yapılan çalışma ile Şanlıurfa’da yıllarca boş bir şekilde işlevsiz kalan tarihi Urfa evlerini turizme kazandırdıklarını söyledi. Çiftçi, tarihi Urfa Evlerinin Büyükşehirle hayat bulduğunun altını çizdi. Tarihi değerlere sahip çıktıklarını ifade eden Çiftçi, “Bu doğrultuda da sürekli projeler üretiyor ve şehrini seven bir kadro ile çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  AŞIK'IN ADI ÇİĞLİ’DE YAŞAYACAK