arşiv

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni model kadın barınma evi ile farkındalık yaratacak. Yaklaşık 8 ay içinde tamamlanması hedeflenen projeyle hem kadınların barınma ihtiyacı karşılanacak hem de atölyelerle meslek sahibi olmaları sağlanacak. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın daha önce açıkladığı 60 yatak kapasiteli ve içerisinde meslek atölyelerinin de yer alacağı “Kadın Barınma Evi” açılması kararı Belediye Meclisi’nde onaylandı. Kadının kent yaşamı içerisinde aktif rol alabilmesi için birçok projeyi hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeni projelere imza atmaya devam ediyor.

Barınma evi ekonomik özgürlük sağlayacak

Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde açılacak yeni model kadın barınma eviyle hem kadınların barınma ihtiyacı karşılanacak hem de meslek atölyeleri sayesinde meslek sahibi olmaları sağlanacak. Başkent’te yeni bir barınma evi modelini hayata geçirecek olan Büyükşehir Belediyesi, cam atölyesi de kuracak. Atölye çalışmalarına katılacak olan kadınlar, meslek öğrenerek hem üretecek hem de kendi ekonomik özgürlüklerini elde edebilecek.

Aile odaları ile alanında ilke imza atıyor

Yeni açılacak kadın barınma evinde bir ilk daha gerçekleşecek. Mevcut sığınma evleri, 12 yaş üstü erkek çocukların anneleriyle birlikte kalmasına izin vermezken, yeni açılacak barınma evinde bu sorun ortadan kalkacak. Barınma evine kurulacak aile odaları ile 12 yaş üstü erkek çocuklar da anneleriyle birlikte kalabilecek.

Yurt dışındaki modeller incelendi

Başkan Yavaş’ın “güçlü kadınlar, güçlü yarınlar” anlayışıyla hayata geçirmek istediği yeni barınma evi için İngiltere, Hollanda ve Danimarka’daki modeller incelendi. Kadınların her anlamda daha güçlü olmalarını sağlamak için tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir çalıştay yapılacak. Katılımcı anlayışla yönergesi hazırlanacak barınma evinin 8 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

ARŞİV

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ankara Büyükşehir Halk Süt Fiyatlarında 1 TL'lik İndirim Yaptı