Zonguldak’ın Alaplı İlçesi’nde geçen yıl keşfedilen 4 bin 112 yaşındaki ağacın yeni yaşı için doğum günü pastası kesildi. Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, doğum günü kutlamasını her sene tekrar edeceklerini ve bunu bir festivale çevirmeyi düşündüklerini söyledi.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde geçen yıl bulunan 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının yeni yaşı kutlandı. Gümeli Beldesi’ndeki ormanlarda bulunan ağaçtan alınan örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesiyle 4 bin 112 yaşında olduğu belirlenen, ve dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olduğu açıklanan porsuk ağacını, keşfedildiği andan bu yana binlerce kişi ziyaret etti.

Her yıl yaş günü yapacaklar

Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve bir grup yaylacı, bu yıl 4 bin 113 yaşına giren porsuk ağacının önünde pasta kesti, doğum günü kutlaması yaptı. Bundan sonra porsuk ağacı için her yıl yaş günü kutlayacaklarını ve bunu festivale dönüştürmeyi düşündüklerini belirten Saydam, “Bronz Çağı’ndan bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen 4 bin 112 yaşındaki ağacımız, geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından tescillendi. Bu yıl ağacımız 1 yılda daha yaşlanarak 4 bin 113 yaşına girmiş oldu. Bu ağacımız dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olarak tescillendi. Tescillenip duyurulmasını ardından Türkiye’nin birçok bölgesinden, bir yılda on binlerce insan ağacı görmeye geldi.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın