İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en büyük kukla festivali olan Uluslararası Kukla Günleri kapsamında 10 ilçede ücretsiz gösterimler sahneleyecek. Kente, 26 ülkeden 50 kukla tiyatrosu gelecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu sene 12’ncisi düzenlenen İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 26 ülkeden 50 kukla tiyatrosuna ev sahipliği yapacak. Kukla Festivali ile 1-18 Mart tarihleri arasında 58 mekanda 58 gösterinin sahnelenecek. Dev organizasyon, bu yıl da “dünyanın en büyük kukla festivali” olma özelliğini sürdürecek. İzmir’in “dünyanın kukla başkenti” yapmaya aday etkinliğe ABD, Almanya, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Litvanya, Romanya, Rusya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’den sanatçılar katılacak.

Festival direktörlüğünü Selçuk Dinçer’in üstlendi. Kukla Günleri kapsamında belediye, Gaziemir, Seferihisar, Bornova, Kınık, Çiğli, Selçuk, Beydağ, Torbalı, Ödemiş ve Kiraz’daki çocukları 15 ücretsiz kukla gösterisi ile buluşturmaya hazırlanıyor. Belediye, “Gelişim için kuklayı izleyin” sloganıyla yola çıkan festival gruplarının coşkusunu, “Gezici Sanat Kamyonu” ve “Gezici Sanat Sahnesi” ile kentin dört bir yanına
taşıyacak.

Kukla coşkusu sokaklara taşıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Gezici Sanat Kamyonu” ve “Gezici Sanat Sahnesi” de kukla festivali kapsamında yollara çıkacak. Oyunlar, İzmir’in en işlek cadde, meydan, metro ve vapur çıkışlarında sahnelenecek. Oyunlar, vatandaşları festival coşkusuna ortak edecek. Festival kapsamında Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya ve Yunanistan’dan sanatçılar gelecek. Sanatçılar, 15 farklı meydanda, 4 metro çıkışında ve 3 vapur iskelesinde oyunlarını sahneleyecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa müzeleri 1 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edildi