CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde kentsel dönüşüm sürecinde örgütlenen ”Mahalle Birlikleri” ile bir araya geldi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, kentsel dönüşüm sürecinde örgütlenen “Mahalle Birlikleri” ile taahhütname imzaladı. İmamoğlu, açacakları ofislerle, sürekli bilgi paylaşan ve süreci denetleyen bir pozisyonlarının olacağını vurguladı.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde kentsel dönüşüm sürecinde örgütlenen ”Mahalle Birlikleri” ile bir araya geldi. İmamoğlu, burada “Bizimle misiniz? Değil misiniz?” başlığıyla, İBB Başkan adaylarına yönelik düzenlediği toplantıya katıldı. İmamoğlu, kentsel dönüşüm sürecinde İBB’nin gereken önderliği yapmamasından dolayı vatandaşın sıkıntıya uğradığını belirtti.

“Kurumlar süreci terk etmemeli”

CHP’nin adayı İmamoğlu, “Kurumlar önderlik yapmalıdır. İBB, bu Ankara’nın işi deyip, süreci terk etmemelidir, biz terk etmeyeceğiz. Bir de İmar Barışı diye bir süreç var. Özellikle altını çizmek isterim, handikap olarak önümüzde duruyor. İnsanlar, yapı kayıt belgesine göre, kentsel dönüşüm sürecinde, imar barışından nasıl yararlanacağını bilmiyor. Nasıl bir güvence yaratacak ya da yaratmayacak? Bu konuda da güvence yok. Yapı kayıt belgesiyle vatandaşımızın ortaya koyduğu fedakarlığın karşılığının ne olduğu konusunda bilgisi olmadığı gibi, yapı kayıt belgesinin hukuki bir güvence olmadığı da ne yazık ki ortaya çıkmıştır. Bu da can yakıcı bir durumdur” dedi.

“Yerinde yaşam garantisi sağlayacağız”

İmamoğlu, kendilerinin, yaşadıkları afetleri hafızadan çıkarmayacak bir süreci ortaya koyacağını kaydetti. İmamoğlu, “Rant yaratmak yerine, olayın toplumsal ve psikolojik tarafına bakarak, komşuluk edindikleri mahallede, yaşanabilir bir çevreyi sunmak, kendimize özel bir ilke olacak. Yerinde yaşam garantisi sağlayacağız bir kere. Sürüncemeye bırakılmış imar planları ve imar uygulamaları, sizin için bir zulüm olmayacak. Özel ekipler kurarak, bir an önce tamamlanması için özel çalışmalar yaptıracağız. Çalışmaların tamamında masanın paydaşı olacaksınız. Kiracıları da mağdur etmeyecek, onların da hak sahibi olduğu konusunda ve özel uygulamalarla ev sahibi olmaları konusunda hassas davranacağız. Uygun fiyatlarla orada varlıklarını koruyacaklarının da sözünü veriyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  CHP Bursa Adayı Mustafa Bozbey: “Ahlaksızca yarış olmaz"

“Vatandaşı yalnız bırakmayacağız”

Vatandaşı da yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan İmamoğlu, şunları kaydetti: “O bölgelerde açacağımız ofislerle, sürekli bilgi paylaşan, süreci denetleyen bir pozisyonumuz olacak. Bölgelerde açacağımız ‘Mahalle Meclisleri’ ile vatandaşlarla, hukuk ve imar gibi konularda bilgilendirme yapacak ve her zaman vatandaşın yanında, güvenebileceği bir kurum halini alacak. Mahalle ve komşuluk kültürünü önemsiyoruz. Bunları sağlayamadığımız taktirde, bir kentte hemşehriilik duygusunun oluşamayacağını da bilmiyoruz.”

Facebook Yorumları