Yilmaz Büyükerşen

Çocukluğu.. İkinci dünya savaşı sırasında geçti. Dededen babaya belediye hizmetine yakın büyüdü. Halkevlerindeki etkinleri ve eğitimleri kaçırmadı. Toprak boyadan suluboya, eski giysilerin püsküllerinden fırça yaparak resme başladı.

Ortaokulda eski uçak parçalarından radyo yaptı. Canlı radyo programı yayınladı. Lisede okul gazetesi çıkardı. Tiyatroda oynadı. Üniversitede mizah dergilerine karikatür çizdi. Gazeteci oldu. Annesinin dikiş makinasını satarak ilk işine başladı.

Yılmaz Büyükerşen rektör oldu.. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, diğer üniversiteler için bir başlangıç noktası oldu. Türkiye’nin ilk çizgi film stüdyosunu kurdu. TRT ve reklam şirketlerine üretim yaptı. Eskişehir‘e Türkiye’nin sivil havacılık okulunu açtı. Eğitim hava alanı sayesinde Brüksel’den Eskişehir‘e uçak seferleri başladı.

Türkler yapamaz sözüne hep karşı durdu. İnatçı, vazgeçmiyor. En fazla zamana bırakıyor.

Belediye Başkanı oldu.. Eskişehir‘i örnek bir şehir olarak yeniden inşa etti.

Eşi, en iyi eleştirmeni.. Kendimiz için değil, çocuklarımız ve torunlarımız için diyerek motive etti. Zaman geldi, onu görebilmek için Belediye’de ziyaret etti.

Yilmaz Büyükerşen‘i, Özelkalem TV’de Erengül Bilenser‘in yaptığı İNSAN BAŞKAN özel röportajıyla daha yakından tanıyabilirsiniz. https://www.ozelkalem.com.tr/

 

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Yılmaz Büyükerşen, öğrencilere TEGV'i anlattı