Muğla çiçek üretim merkezi oluyor
Muğla çiçek üretim merkezi oluyor

Ürettiği alım garantili çiçeklerle Ege ve Akdeniz bölgelerini süsleyen Muğla, yerel tohum merkezinden sonra sera çiçek üretim merkezi de oluyor.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 3 sera ve 3 üretici ile başlattığı alım garantili sera çiçekçiliği üretimi, bugün 24 serada çoğunluğu kadın 60 çalışana ulaştı. 30 bin 500 metrekare kapalı alanda üretilen bine yakın çiçek türünden bu güne kadar 18 milyon çiçek üretildi. Seralarda mevsimlik çiçeğin yanında çalı grubu süs bitkisi üretimine de başlandı. Alım garantili çiçek üretimi hizmetinden ilk başlarda Muğla il genelindeki belediyeler ve oteller yararlandı. Büyüyen pazarla birlikte; Aydın Didim ve Kuşadası, Burdur Altınyayla, Antalya, Korkuteli, Tefenni, Gölhisar, Isparta’nın Yalvaç, Denizli’nin Çameli, Afyonkarahisar’ın Dazkırı ve Dinar ilçelerine de satılmaya başlandı.

 

Muğla çiçek üretim merkezi oluyor 2
Muğla çiçek üretim merkezi oluyor 2

“Çalışmalarımız sürüyor”

Köyceğiz Beyobası’ndaki sera çiçek üretim merkezini ziyaret eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, talep edilen ve olmayan çiçeklerin de üretiminin yapılması gerektiğini söyledi. Muğla’nın şu anda Türkiye’de yerel tohumun merkezi durumunda bulunduğunu vurgulayan Gürün, önümüzdeki süreçte de alım garantili sera çiçek üretim merkezi olması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün

“Binin üzerinde çiçek türü var”

Burada binin üzerinde çiçek çeşidinin bulunduğunu vurgulayan Başkan Gürün, “Bu çeşitliliği daha da arttırarak ne talep edildiyse o anda ‘burada yok’ dememek gerekiyor. Bunun yanında çiçeklerimizi diğer illerimize de göndermeye başladık. Ege Bölgesi ve Antalya’ya kadar çiçek gönderiyoruz. Bu sera adedi daha da artacak. GEKA projesi ile bir makinalaşmaya gidildi. Saksıların oluşmasında ve toprağın oluşmasında çok daha pratik hale geldik. 2015 yılından beri yaptığımız tarım ile ilgili genel bir bakış var. Üniversitemizde; bir toprak, yaprak ve su tahlil laboratuvarı kurduk. Önce toprağımızı bilmemiz gerekiyor. O toprağın neye ihtiyacı var? Ona göre de o toprakta, o iklimde hangi ürünlerin yetişecek? En fazla gelir elde edebileceği dönüm başı tespitini yapıyoruz. Bunu da üreticimize rapor olarak veriyoruz” dedi.

İnceleyin:  Stratonikeia Antik Kenti İdil Biret'i konuk etti
Muğla çiçek üretim merkezi oluyor 3
Muğla çiçek üretim merkezi oluyor 3

 

“Tohumları geleceğe taşıyoruz”

2015 yılında tarımsal faaliyetlere başlarken kendilerine burun kıvıranların olduğunu belirten Başkan Gürün, “Şu anda 800’den fazla geçmiş kadim tohumlarımız var. Onları gönüllü çiftçilerimiz ile birlikte üretiyoruz ve bu tohumların geleceğe taşınmasını sağlıyoruz. Ayrıca eksi 193 derecede bu yerel tohumları tohum bankası olarak kullanıyoruz. ‘Tarımda geleceğimiz buna bağlı’ derken bize burun kıvıranlar oldu. Bugün dünyanın geldiği noktada herkesin söylediği tarım ve tarım toprakları. Yani kendin üret ve ürettiğinin karşılığını al. Bu formülü biz 5 yıldır söylüyoruz. Seracılık 2 sera ile başladı ve geldiği nokta muazzam. İlk başta sadece Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne verirken, şimdi bütün illere ve kurumlara dağıtmaya başladı. Amacımız, önce üretim kooperatiflerini diri hale getirmek ve şu anda yaptığımız çalışmayla tüketim kooperatifleri kurmak. ‘Tarlanı satma, ürününü sat’ diyoruz. Bizim burada üretemeyeceğimiz tüketim maddesi yok. Kırsalda üretelim kıyıda tüketelim” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün5

“Muğla aynı zamanda tarım kenti”

Muğla’nın turizmin yanında bir tarım kenti olduğunun altını çizen Başkan Gürün,  Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal faaliyetlere de büyük destekler verdiklerini söyledi. Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezini kurduklarını vurgulayan Başkan Gürün, “Şu anda Türkiye’nin 81 iline ücretsiz yerel tohum gönderiyoruz. Ata yadigarı yerel tohumlara sahip çıktık. Alım garantili çiçek üretiminde 18 milyon rakamına ulaştık. Bunun yanında tıbbi ve aromatik ürünler ile yine kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelir elde etmesini sağladık. Üniversitede kurduğumuz laboratuvarda Muğla dışından 38 ilden ve 2 ülkeden tahlil için gelen ve analizi yapılan ürünler var. Kırsal bölgelerdeki özellikle kadınlarımızın ev ekonomisine katkı için kıl keçisi dağıtımı gerçekleştirdik.

 

Sırada şarap fabrikası var

Fethiye Üzümlü’de bağcılık projesi ile şarap üretimini teşvik etmek için çalışmalarımız devam ediyor. Üzümlü’de önümüzdeki dönemde bir şarap fabrikası açarak yöremizin kendi adı ile anılan şarabını üretmek istiyoruz” dedi.

İnceleyin:  Muğla tarihi Bölge Müzesi ile yaşatılacak

 

Facebook Yorumları