İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karaburun Belediyesi iş birliğinde düzenlenen “Karaburun Nergis Festivali” renkli görüntülere sahne oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi” çerçevesinde, yeni bir çalışmaya daha imza attı. Büyükşehir Belediyesi ile Karaburun Belediyesi iş birliği ile ilçenin önemli ürünleri arasında yer alan nergis çiçeğinin tanıtılması amacıyla festival düzenlendi. Düzenlenen Karaburun Nergis Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Üreticiler tarafından açılan birbirinden güzel nergis stantları ziyaretçilerin beğenisini toplarken, bölge halkının satışa sunduğu yerel ürünler de büyük ilgi çekti. Festival kapsamında “En Güzel Nergis Bahçesi” yarışması da düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve “Big Band” grubu ise festival için Karaburun’a gelenlere keyifli bir gün yaşattı.

“Nergis üretimi yeniden canlanacak”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada Yarımada’da üreticinin desteklenmesi için çeşitli festivaller düzenlendiğini aktardı. Tunçağ, “Karaburun Nergis Festivali de bunlardan biri. Son zamanlarda görülen bir hastalık nedeniyle üretim düştü. Büyükşehir Belediyesi, Karaburunlu üreticilerle el ele vererek, şimdilik 40 üreticiyle birlikte nergisi yeniden temel ürün haline getirmek için çalışma yapıyor. Umarım en kısa zamanda hedefe ulaşılacaktır. Aziz Kocaoğlu Başkanımızın temel hedefi yerelde kalkınma. Bunun temel direği de tarım sektörü. Elimizde çok çarpıcı bir veri var. Türkiye’de tarım yüzde 2,5 ilerlerken bu rakam İzmir’de yüzde 5,5 seviyesine ulaştı. Bu da Büyükşehir Belediyesinin tarıma, üreticiye verdiği desteklerle sağlanıyor” diye konuştu.

“Üreticiye uzman desteği verilecek

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, yakın döneme kadar yok olmaya yüz tutan nergisin İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yeniden önemli bir gelir kapısı haline geldiğini belirtti. Çakır, “Bu desteği yeterli görmeyen Büyükşehir Belediyesi nergis üretimini üst seviyelere çıkarmak için yeni bir adım atıyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri üretimi artırmak için uzmanlarını buraya gönderecek. Nergis soğanı dağıtarak ve teknik destek vererek bölgenin kalkınmasına destek verecek. Bu destekleri nedeniyle üreticiler adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

Festival kapsamında düzenlenen “En Güzel Nergis Bahçesi” yarışmasında Karaburunlu üreticilerden birinci olan Ferhan Üçer, ikinci Muhsin İnan ve üçüncü olan Önder Öğüt de ödüllerini törenle aldı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir Metrosu 18'inci hizmet yılını geride bıraktı